Підтримка дитини під час навчання за кордоном: поради для батьків

Поради для батьків від Study.ua допоможуть вам правильно підготувати дитину до закордонної поїздки, сприятимуть легкій адаптації до іноземного оточення, дозволять налаштуватись на успішне навчання та допоможуть відчути вашу надійну підтримку на відстані.

Новини

Навчання за кордоном – це завжди певний стрес як для дитини, так і для батьків. Перебування в країні з новою культурою, традиціями, побутовими відмінностями може супроводжуватися певними труднощами, які викликають у батьків масу хвилювань.

Поради для батьків від Study.ua допоможуть вам правильно підготувати дитину до закордонної поїздки, сприятимуть легкій адаптації до іноземного оточення, дозволять налаштуватись на успішне навчання та допоможуть відчути вашу надійну підтримку на відстані.

Кембриджський університет, Велика Британія

 

Навчальний кампус Стенфорду, США

 

Як адаптуватися до змін під час навчання за кордоном?

Вступ до міжнародного університету та навчання в багатокультурному оточенні однолітків з різних країн світу сприяють розвитку особистості студента та розширюють кругозір. Окрім можливості отримати визнаний у світі диплом та завести друзів з різних куточків планети, дитина розвиває самостійність, толерантне ставлення до нових культур та покращує лідерські якості. Але процес адаптації до нових умов є певним викликом, який повʼязаний з необхідністю подолання мовного бар’єра, пристосування до системи освіти обраної країни та стилю життя. 

Саме батьки можуть зіграти ключову роль у забезпеченні емоційної стабільності дитини, перетворивши процес здобуття освіти на цікаву та корисну пригоду. 

 

Емоційна підтримка дитини за кордоном 

Підтримка батьків допомагає дитині швидко пристосуватися до умов нової країни та полегшує процеси адаптації. Для того, щоб абітурієнт відчував звʼязок з домом, необхідно:

  • Бути на звʼязку. Сучасні методи комунікації дозволяють підтримувати спілкування, не дивлячись на відстань. Щоденний звʼязок за допомогою телефонних дзвінків, відеочатів та повідомлень дозволять бути в курсі всіх подій, що відбуваються у дитини: пригоди, виклики, складнощі та перемоги.
  • Вміти слухати. Створіть для дитини комфортне середовище, в якому можна вільно виражати свої думки та покажіть, що будь-які емоції є абсолютно нормальними в процесі здобуття освіти далеко від дому.
  • Поважати особистий простір. Не допускайте надмірного контролю, довіряйте своїй дитині, щоб не перешкоджати розвитку самостійності та впевненості собі. Для цього можна створити певний графік, який буде комфортним для обох сторін. Демонструйте відкритість до будь-яких питань і готовність допомогти порадою, коли це потрібно дитині, залишаючи простір для особистісного розвитку.

Залучення в студентське життя дитини та інтерес до навчального процесу, без навʼязування, створює більш комфортні умови для подолання труднощів на шляху до мрії. 

 

Допомога в підготовці до самостійного життя 

Проживання за кордоном потребує вміння брати на себе відповідальність та самостійно організовувати побут. Ретельна підготовка до вступу в ВНЗ за кордоном дозволить забезпечити комфортні умови для самостійного життя. Головні етапи:

  • пошук житла (потурбуйтеся заздалегідь про те, де буде проживати студент під час навчання за кордоном та створіть комфортні умови, забезпечивши побутовими зручностями);
  • університетська культура (в кожному вищому навчальному закладі є свої особливості у спілкуванні, процесі навчання та позакласному житті. Намагайтеся глибоко вивчати інформацію про обраний навчальний заклад та обговорювати з дитиною важливі моменти);
  • фінансовий план (навчіть дитину ефективно розподіляти власні кошти та відповідально ставитися до особистих витрат).

Забезпечення базових потреб, навички планування витрат і заощадження коштів, відкрита комунікація з батьками дозволить абітурієнту краще підготуватися до дорослого життя, а батькам — відчувати впевненість у самостійності дитини. 

Підтримка дитини в навчальному процесі за кордоном 

Для досягнення успішних результатів студент потребує підтримання високого рівня мотивації впродовж навчання. Задача батьків – турбота про емоційний стан дитини. 

  • Підвищення зацікавленості. Фокусуйте увагу дитини на позитивних моментах навчання, відзначайте найменші досягнення, стимулюючи прагнення до розвитку і професійного зростання. 
  • Уникайте завищених очікувань. Високі амбіції батьків часто створюють тиск на студентів, які не готові справитися з додатковим стресом в незвичному для себе середовищі. В результаті, знижується академічна успішність дитини. 
  • Тайм-менеджмент. Для підвищення ефективності робочого часу студента, допоможіть йому визначити пріоритети та продемонструйте те, яких результатів можна досягти завдяки правильному розподіленню своїх зусиль. 
  • Збалансований навчальний процес. Заохочуйте дитину не тільки сумлінно вчитися, а й проводити час з друзями, займатися спортом, відвідувати екскурсії. Баланс навчання та відпочинку підвищує продуктивність та підтримує мотивацію.

Підтримка дитини під час перебування за кордоном дозволить мінімізувати стрес та досягти найкращого успіху в житті. 

 

Формування бюджету 

Вартість навчання за кордоном відрізняється від української та може супроводжуватися додатковими витратами поза межами основного бюджету. Для того, щоб мінімізувати неочікувані неприємності, необхідно допомогти дитині розпоряджатися своїми фінансами. 

  • Дізнайтеся максимум інформації про країну перебування, валюту та цінову політику, щоб зрозуміти яка місячна сума знадобиться дитині на проживання, харчування та розваги.
  • Сформуйте орієнтовний бюджет на місяць, який дозволить дитині відчувати себе комфортно в новій країні та донесіть важливість відповідального ставлення до грошей. Мотивуйте накопичувати кошти, демонструючи переваги, які може отримати дитина. Наприклад, купити собі нову книгу чи оплатити додаткове навчання завдяки зекономленим коштам.
  • Забезпечте наявність резервних коштів на випадок непередбачених обставин. Визначте обумовлену суму та наведіть приклади, в яких випадках вона може знадобитися і чому не може бути витрачена на особисті щоденні потреби. 

Навички фінансової грамотності допоможуть сформувати уявлення про цінність грошей, розподілити пріоритети витрат та зробити фінансові рішення більш ефективними.

 

Як допомогти дитині подолати «культурний шок» за кордоном?

Освіта за кордоном відкриває перед студентом нові можливості, перспективи та досвід. Разом з тим, опинившись сам на сам з новими викликами, студент може зіштовхнутися з емоційними складнощами, повʼязаними з відчуттям самотності, тугою за домом та певним культурним шоком. 

Щоб опанувати ситуацію та повернути відчуття внутрішнього балансу, в першу чергу, студентам необхідно підтримувати постійний звʼязок з рідними. Це створює психологічно комфортні умови, де дитина відчуває себе в повній безпеці. 

Надзвичайно важливо, дізнатися завчасно про студентське життя на кампусі, традиції, звичаї та активності, а також особливості обраної країни. Наприклад, якщо вища освіта в Польщі може здаватися подібною до української та більш зрозумілою, то навчання в Сінгапурі потребує глибшого вивчення регіону та місцевих освітніх підходів. 

Не менш важливим елементом адаптації є володіння іноземною мовою. Комунікативні навички дозволяють швидше пристосуватися до інтернаціонального середовища. Розвинути розмовні навички дозволяють численні соціальні заходи: дискусії, змагання, різноманітні студентські активності, а також благодійні проєкти. 

Позитивний вплив на процеси адаптації створює також улюблене заняття – хобі. Зазвичай інфраструктура навчального кампусу надає всі умови для заняття спортом, відвідування клубів за інтересами, участі в наукових дослідженнях. Все це сприяє підвищенню залученості в життя університету та зацікавленості долати складнощі для втілення академічних амбіцій. 

 

Безпека та здоровʼя 

Перед поїздкою за кордон важливо дитині провести інструктаж, який допоможе уникнути проблем зі здоровʼям та додасть впевненості у безпеці перебування за кордоном батькам. 

  • Харчування. Інтелектуальні навантаження потребують енергії та збалансованої кількості поживних речовин для її компенсації. Раціональне харчування дозволить зменшити втомлюваність, нервозність та зміцнить здоровʼя організму.
  • Спортивні вправи. Фізичні навантаження, навіть просто ранкова зарядка, збагачують організм киснем, сприяють покращенню мозкової активності. засвоєнню інформації та зміцненню ментального здоровʼя. Наприклад, університети у Великій Британії вважають спорт престижним заняттям.
  • Страховий поліс. Підійдіть ретельно до підбору страховки, надаючи перевагу максимально широкому переліку послуг, які покриває поліс. В такому разі ви будете впевнені у своєчасно наданій допомозі вашій дитині в разі виникнення ситуацій, повʼязаних зі здоровʼям. 

Дотримання цих правил допоможе зберегти відмінне самопочуття, що сприятиме продуктивності в навчальному процесі.  

 

Планування візиту батьків до студента за кордоном 

Збираючись навідатися до дитини, що здобуває освіту в закордонному виші, в першу чергу переконайтеся в готовності вас прийняти. Дозвольте вашому студенту самостійно прийняти рішення відносно вашого візиту, тим самим роблячи його максимально комфортним і ненавʼязливим. 

Не поспішайте. Нехай пройде хоча б кілька місяців від початку навчання, щоб дитина встигла більше дізнатися про країну, місцевість перебування та адаптувалася до нових умов. Це сприятиме розвитку рівня самостійності, зміни якого ви обовʼязково зможете оцінити по прибуттю. 

Здобувати освіту за кордоном – певний виклик як для студентів, так і батьків, подолання якого відкриває безмежні освітні та карʼєрні можливості. Завдяки правильній підготовці, сімейному взаємозвʼязку та підтримці, процес адаптації, навчання за кордоном для українців проходить значно простіше і легше. Якщо вам потрібна експертна порада та допомога у процесі навчання вашої дитини в ЗВО за кордоном, зверніться до фахівців Study.ua. Супровід на кожному відповідальному етапі забезпечить впевненість в досягненні академічних цілей. Консультація – безкоштовна.

logo logo logo logo
Цікавитесь міжнародною освітою?

Підписуйтесь на наш експертний блог

Новини з цієї категорії
prev
next
/html>